W pracy spędzamy niemal każdego dnia nawet 1/3 swojej doby. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby przestrzeń, którą kreujesz dla swojego zespołu pracowników była zdrowa, wolna od zanieczyszczeń i przyjazna. Aranżacja biura powinna uwzględniać nie tylko meble, lecz także kwiaty do biura oczyszczające powietrze, które zdecydowanie podniosą komfort przebywania w pomieszczeniach do pracy. Na jakich roślinach warto skupić się w biurze mieszczącym się w centrum dużego miasta?

Smog – wróg klimatu w dużym mieście

W okresie jesienno-zimowym, gdy trwa sezon grzewczy, jednym z większych problemów dużych miast jest wszechobecny smog. Utrudnia od swobodne oddychanie, ale również może być przyczyną wielu chorób układu oddechowego. W centrach dużych miast, gdzie problem ze smogiem jest najsilniejszy, znajduje się też wiele olbrzymich biurowców, w których pracownicy zmuszeni są przebywać po 8 lub więcej godzin dziennie. Warto zadbać o ich samopoczucie wpływając na poprawę jakości powietrza w przestrzeni biurowej. W jaki sposób można to osiągnąć?

Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze

Kwiaty do biura oczyszczające powietrze – jak to zrobić?

W przypadku dużych miast borykających się z problemem smogu, największe zagrożenie dla zdrowia ma, paradoksalnie, przebywanie na świeżym powietrzu. Latem problem smogu prawie nie występuje, szczególnie w klimatyzowanych budynkach, w których nie otwiera się okien. Jednak jesienią i zimą wietrzenie pomieszczeń biurowych jest wskazane, choć niestety wiąże się z przedostawaniem się do wnętrz biurowca zanieczyszczonego powietrza.

Rozwiązaniem tego problemu może być zakup specjalnych oczyszczaczy powietrza. To urządzenia, których zadaniem jest filtrowanie go, i tym samym uwalnianie powietrza, którym oddychamy, w o wiele czystszej i zdrowszej postaci. Czy to dobre rozwiązanie w przypadku zatłoczonego open space’u czy licznych gabinetów rozsianych po całym biurowcu? Z pewnością kosztowne. Oprócz zakupu oczyszczaczy konieczna jest również systematyczna wymiana ich filtrów, a do tego wymagają one do funkcjonowania zasilania energią elektryczną, której zużycie należałoby raczej ograniczać, niż zwiększać.

Lepszą alternatywą mogą być rośliny doniczkowe do biura charakteryzujące się przede wszystkim zdolnością oczyszczania powietrza.

Zieleń do biura Kraków – jak rośliny radzą sobie ze smogiem?

Rośliny poprzez fotosyntezę skutecznie pochłaniają dwutlenek węgla wydychany przez ludzi, i emitują tlen. Oprócz tego przez swoje aparaty szparkowe pochłaniają także substancje lotne rozproszone w powietrzu, w tym rozmaite zanieczyszczenia smogowe. Tam, gdzie przebywa dużo osób w ciągu dnia, jest to szczególnie istotne, gdyż zawartość dwutlenku węgla w pomieszczeniach wzrasta.

Nie wystarczy jednak pojedyncza paprotka na kilkudziesięciometrowej przestrzeni. Im więcej roślin oczyszczających powietrze umieści się w biurze, tym lepszy będzie efekt prozdrowotny dla ludzi, którzy w nim na co dzień przebywają. Według badań NASA prowadzonych w tym temacie, niezbędna jest przynajmniej jedna roślina na 10 metrów kwadratowych. Najlepiej postawić na kilkanaście lub kilkadziesiąt różnych gatunków, dzięki czemu w biurze będzie nie tylko przyjemniej oddychać, ale również milej spędzać czas!

kwiaty oczyszczające powietrze

Jakie rośliny oczyszczające powietrze warto wybrać do biura? 

Jest kilkanaście gatunków kwiatów do biura oczyszczających powietrze, które szczególnie dobrze sprawdzają się w roli naturalnego filtrowania powietrza, nie wymagającego zasilania energią elektryczną. Najlepsze rośliny oczyszczające powietrze to na przykład:

  • Skrzydłokwiat
  • Epipremnum złociste
  • Dracena (w szczególności: wonna, deremeńska, obrzeżona)
  • Ficus Benjamina
  • Sansewieria gwinejska
  • Nephrolepis wyniosły
  • Rapis wyniosły
  • Zielistka Sternberga
  • Kompozycja z mchu na ścianach – idealne, gdy w biurze brakuje miejsca na doniczki!

Dlaczego warto postawić na te rośliny biurowe?

Kwiaty do biura oczyszczające powietrze nie tylko dobrze wpływają na nasze samopoczucie, ale również pięknie wyglądają i nie są zbyt wymagające w uprawie. Dzięki nim można zaaranżować piękne, naprawdę nowoczesne wnętrza korzystne dla zdrowia. A jeśli potrzebna jest pielęgnacja roślin w biurze Kraków dzięki usługom Flora Solution może stać się wyjątkowo przyjaznym miastem do rozwoju zawodowego, nawet pomimo niesprzyjającego w nim jesienią i zimą klimatu! Specjaliści nie tylko pomogą w dopasowaniu odpowiednich roślin, ale również zadbają o posadzenie ich w doniczkach odpowiadających stylowi wnętrza biura i systematycznie będą je pielęgnować, dzięki czemu kwiaty w biurze nie będą wymagały dodatkowej pielęgnacji przez Twoich pracowników porządkowych!