Monstera i jej charakterystyczne, podziurawione liście to obecnie zdecydowanie najmodniejsza roślina. Opanowała nie tylko nasze domy i biura, ale jej motyw można spotkać niemal na każdym kroku, od ubrań, breloków i biżuterii, po tapety, pościele i kubki. Jednak ciekawie prezentuje się w swojej naturalnej postaci, zdobiąc wnętrza naszych domów, mieszkań i biur.

Aby z powodzeniem uprawiać monsterę w doniczce, warto zaznajomić się z jej potrzebami i przyzwyczajeniami. Choć roślina ta nie jest bardzo wymagająca, potrzebuje minimum naszej uwagi.

OPIS

Monstera przywędrowała do nas z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i po części Ameryki Południowej. Ma ogromne, zielone, błyszczące liście z charakterystycznymi wcięciami. W swoim naturalnym środowisku rośnie do gigantycznych wręcz monstrualnych rozmiarów, osiągając nawet 20 metrów długości! W warunkach domowych, monstera potrafi sięgać nawet 3 metrów wysokości, choć rośnie powoli (rocznie wypuszcza maksymalnie 2 liście) to planując jej uprawę, weźcie pod uwagę ilość dostępnego miejsca w danym pomieszczeniu. Większy okaz warto podeprzeć drabinką lub palikiem.

 

Monstera w naturalnych warunkach jest rośliną płożącą, więc aby nie zajęła nam większości podłogi i pięła się do góry potrzebuje silnej podpory. Roślina ta jest także epifitem, a więc rośnie na innych roślinach w dżungli i za pomocą korzeni powietrznych czerpie wodę oraz składniki pokarmowe w znacznej części z wilgotnego powietrza.

Monstera w naturalnych warunkach kwitnie! Niestety w środowisku domowym, bardzo rzadko udaje się to uzyskać. Co ciekawe! Owoce monstery są jadalne i podobno bardzo smaczne, jedne z lepszych w dżungli… w smaku przypominają ananasa!

Monstera należy do roślin łatwych w uprawie oraz pielęgnacji. Lubi stanowiska cieniste i półcieniste więc idealnie sprawdzi się w niejednym biurze. Powinniśmy zapewnić jej stałą, pokojową temperaturę. Roślina ta nie lubi zalegającej wody, a więc zaopatrzymy ją w przepuszczalne podłoże z dodatkiem torfu. Wcześniej warto wyłożyć też doniczkę warstwą keramzytu.

Gdy wybierzemy już dla naszej monstery odpowiednie stanowisko i zasadzimy ją w odpowiedniej glebie, zadbajmy o jej nawadnianie. Monsterę latem wystarczy podlewać raz w tygodniu, gdy gleba lekko przeschnie, a zimą nawet raz na 2 tygodnie. Będzie Ci niezmiernie wdzięczna jeśli co jakiś czas spryskasz ją wodą i odkurzysz jej liście. To roślina tropikalna więc ceni sobie dużą wilgotność powietrza więc nie zapomnij o regularnym zraszaniu.  Aby cieszyć się zdrowym i pięknym kwiatem, nie zapomnij o dostarczeniu niezbędnych składników mineralnych. Od marca do października, średnio co 3-4 tygodnie nawozimy roślinę, najlepiej sprawdzi się nawóz dla roślin o zielonych liściach.

 

Monsterę przesadzamy wczesną wiosną. Warto zaopatrzyć się w stabilną i dużą donicę oraz pamiętać o zapewnieniu silnej podpory, inaczej roślina zamiast piąć się w górę, będzie czołgać się po ziemi, aż znajdzie miejsce po którym będzie mogła się wspinać ?

Jeśli chcesz rozmnożyć swoją monsterę, możesz to zrobić z sadzonki wierzchołkowej. Wcześniej sadzonkę wsadź do wody i poczekaj, aż wypuści korzenie. Można to również zrobić z sadzonek bocznych, które też wcześniej należy ukorzenić w wodzie lub ukorzeniaczu.

Monstera jest ostatnimi czasy rośliną bardzo popularną, dlatego bez większych trudności dostaniesz ją w marketach, sklepach i kwiaciarniach. Jednak wybierz miejsce sprawdzone i przed zakupem jakiejkolwiek rośliny dokładnie ją obejrz i oceń czy nie ma chorób i szkodników. Jeśli dokładnie poznasz jej potrzeby i jesteś w stanie je zapewnić, na pewno się odwdzięczy i będzie prawdziwą ozdobą Twoich wnętrz.